Learn Polish – Interesting Stuff 22 – Nazwy miesięcy po polsku cz. 2/2

Today you can learn where do the Polish month names come from?

Witam Was na drugiej części opowieści o polskich miesiącach.
Opowiedziałem Wam już o styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju i czerwcu.
Czyli poznaliśmy już pierwszą połowę roku, a dzisiaj pora na następne miesiące.

Następny po czerwcu jest lipiec.
Lipiec to środek lata. W tym miesiącu kwitną drzewa, które nazywają się lipy. Z kwiatów tych drzew często robi się w Polsce herbatę lipową. Dlatego ten miesiąc nazywa się lipiec, bo w tym miesiącu kwitną drzewa, które nazywaja się lipy. Lipy – lipiec. Siódmy miesiąc to lipiec. W lipcu oczywiście są już wakacje. Dzieci nie chodzą do szkoły, bo jest to miesiąc letni.

Drugi miesiac letni to sierpień.
W sierpniu jest bardzo gorąco. Dojrzewa już zboże na polach i trzeba zboże z pól zebrać. W dawnej Polsce zboże ścinało się sierpem, dlatego ten miesiąc nazywa się sierpień od sierpa, czyli narzędzie którym ścian się zboże. Zatem siódmy miesiąc, przepraszam ósmy miesiąc to sierpień. Po lipcu jest sierpień. No i na koniec sierpnia kończą się wakacje.

I we wrześniu, czyli w dziewiątym miesiącu dzieci idą już do szkoły.
We wrześniu kwitną wrzosy, dlatego ten miesiąc nazywa się wrzesień. Wrzosy to takie fioletowe kwiatki. Można je często spotkać w polskich lasach i dlatego na ten miesiąc Polacy zwykli mówić wrzesień. Od nazwy tych kwiatków, które nazywają się wrzosy.

Następny miesiąc, dziesiąty miesiąc to październik.
Nazwa październik pochodzi od paździerców, czyli odpadków. Paździerce to odpadki, już nikt teraz tak nie mówi na odpadki ale dawniej tak się mówiło na odpadki, które powstawały przy produkcji lnu. Z lnu wykonuje się ubrania i właśnie w październiku wszyscy się tym zajmowali, powstawało dużo paździerców i dlatego ten miesiąc to październik. Dziesiąty  miesiąc jest nazywany październikiem.

Po październiku jest listopad.
To przedostatni miesiac roku. W listopadzie robi się już zimno liście spadają z drzew i dlatego ten miesiąc nazywa się listopad. Liście opadają z drzew, liście spadają z drzew i dlatego mówimy na ten miesiąc listopad.

Ostatni miesiąc w roku to grudzień.
Nazwa tego miesiąca pochodzi od słowa gruda. W grudniu jest zimno, jest mróz i ziemia zbija się w takie grudy. Powstają grudy czyli bryły zbitej ziemi, zmarzniętej ziemi, dlatego ten miesiac nazywa się grudzień. Ostatni miesiąc to grudzień.

Przypomnę Wam teraz wszystkie miesiące po kolei. Pierwszy to oczywiście styczeń, potem luty, marzec, dalej jest kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, i ostatni to grudzień. Jeszce raz żebyście dobrze zapamiętali: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwic, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień. To wszystkie dwanaście miesięcy w roku. Tak nazywają się po polsku.

Zatem dziękuję za dzisiejszą lekcję i do następnego razu, pa, pa!

Advertisements

Leave a comment

Filed under BEGINNER

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s