Learn Polish – Interesting Stuff 53

Matt Cutts: Try something new for 30 days
Matt Cutts: Spróbuj czegoś nowego przez 30 dni


Podcast: Download in Polish

Cześć, witajcie!
Dziś mam dla Was nową propozycję. Jestem ciekawy jak spodoba się wam taki sposób nauki polskiego.
Na stronie www.ted.com znajduje się mnóstwo ciekawych filmów.
Filmy te są tam przetłumaczone na różne języki, między innymi na polski. Dziś zapraszam na wypowiedź Matta Cuttsa, którą dla Was przeczytam. Posłuchajcie najpierw po angielsku, a potem po polsku.

Matt Cutts: Spróbuj czegoś nowego przez 30 dni.

Kilka lat temu, poczułem że wpadłem w rutynę i postanowiłem pójść w ślady świetnego amerykańskiego filozofa, Morgana Spurlocka i spróbować czegoś nowego przez 30 dni. Pomysł jest całkiem prosty. Pomyślcie o czymś co zawsze chcieliście dodać do swojego życia i róbcie to przez następne 30 dni. Okazuje się, że 30 dni to idealny okres aby wykształcić lub porzucić nawyk… taki jak oglądanie wiadomości… z waszego życia.

Jest kilka rzeczy których się nauczyłem przez te 30 dniowe próby. Po pierwsze, zamiast uciekającego czasu, zapomnienia, dni stały się lepiej zapamiętywane. To była część wyzwania, robienie zdjęcia każdego dnia miesiąca. Pamiętam dokładnie gdzie byłem i co robiłem tego dnia. Zauważyłem też, że gdy zacząłem robić te 30 dniowe wyzwania, podniosła się moja pewność siebie. Zmieniłem się z biurkowego komputerowca w gościa, który jeździ rowerem do pracy… dla przyjemności. A nawet w zeszłym roku zdobyłem Kilimandżaro, najwyższą górę Afryki. Nie byłbym tak odważny przed moimi 30 dniowymi próbami.

Doszedłem też do wniosku, że jeśli czegoś naprawdę mocno chcesz, to możesz zrobić wszystko przez 30 dni. Chcieliście kiedyś napisać powieść? Każdego listopada dziesiątki tysięcy ludzi próbuje napisać swoje 50,000 słów od podstaw w 30 dni. Okazuje się, że jedyne co trzeba zrobić to pisać 1,667 słów dziennie przez miesiąc. Zrobiłem tak. Tak na marginesie, nie idźcie spać dopóki nie napiszecie wszystkich słów przewidzianych na dany dzień. Możecie być niewyspani, ale ukończycie powieść. Czy moja książka jest kolejnym amerykańskim bestsellerem? Nie. Napisałem ją w miesiąc. Jest straszna. Ale do końca życia, gdy spotkam Hodgmana na przyjęciu TED, nie muszę mówić “Jestem informatykiem.” Nie, teraz mogę powiedzieć, “Jestem pisarzem.”

(Śmiech)

Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Pojąłem, że gdy robiłem drobne, trwałe zmiany, czynności które wykonywałem stały się łatwiejsze do przywyknięcia. Nie ma nic złego w potężnych i szalonych wyzwaniach. Właściwie, to kupa zabawy. Ale trudniej wykształcić sobie z nich nawyk. Gdy odstawiłem cukier na 30 dni, dzień 31 wyglądał tak.

(Śmiech)

Oto moje pytanie do was: Na co czekacie? Gwarantuję wam, że następne 30 dni będą mijały czy chcecie tego czy nie, dlaczego więc nie pomyśleć o czymś, czego zawsze chcieliście spróbować i dać temu szansę przez następne 30 dni?

Dzięki.

(Aplauz)

To wszystko na dzisiaj, zapraszam następnym razem, do usłyszenia, pa, pa!

Advertisements

4 Comments

Filed under INTERMEDIATE

4 responses to “Learn Polish – Interesting Stuff 53

 1. Mi też bardzo się podoba taki sposób i chętnie posłuchałabym jeszcze innych wypowiedzi z tej strony. Masz taki zamiar, Piotr, pocieszyć nas jeszcze czymś z TEDu?
  Tak na marginesie, zrobiłeś ten podkast jak zawsze świetnie!

 2. Liudmiła

  Tak, teraz rozumiem wszystko!
  Dziękuię bardzo!

 3. Cześć Luidmiła!
  Zgadza się – margines to niezapisany brzeg strony. Jeśli mówimy “tak na marginesie” to chcemy dodać coś poza główną wypowiedzią, coś dodatkowego. Tak jakbyśmy napisali coś na marginesie strony :-)
  Mam nadzieję, że teraz rozumiesz sens tego wyrażenia.
  A tak na marginesie, dziękuję za pytanie! :-)

 4. Liudmiła

  Cześć, Piotr!
  Dzieńki za stronu ted.com. Bardzo mi podoba się taki sposub nauki polskiego.
  Chciałabym wyjaśnić co znaczy w tym wypadku “na marginesie”. Wiem że “margines” to jest niezapisany brzeg strony, ależ nie rozumiem dokładnie sens tego wyrazu w zdaniu ” Tak na marginesie, nie idźcie spać dopóki nie napiszecie wszystkich słów przewidzianych na dany dzień.”
  Z góry dzieńkuję!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s