Learn Polish – Interesting Stuff 55

Derek Sivers: How to start a movement
Derek Sivers: Jak powstaje ruch społeczny

Podcast: Download in Polish

Cześć!
Tym razem chcę przedstawić wam kolejną wypowiedź ze strony http://www.ted.com.
Dziś jeszczeraz sięgnąłem po wypowiedź Dereka Siversa. Tym razem posłuchajcie 
jak powstaje ruch społeczny. Poniżej znajdziecie filmik z oryginalną wersją tego wykładu.
Zatem posłuchajcie.


Derek Sivers: Jak powstaje ruch społeczny

Na konferencjach TED mówi się dużo przywództwie oraz o tym, jak zainicjować ruch społeczny. Opowiem teraz w 3 minuty jak wygląda taki proces i na koniec poczynię pewne obserwacje.

Po pierwsze, przywódca potrzebuje odwagi, aby pomimo szyderstw zostać zauważonym. Prezentowana choreografia nie jest skomplikowana szybko pojawia się pierwszy zwolennik, który odegra kluczową rolę. Ma on za zadanie dać przykład, jak naśladować

Przywódca traktuje go jak równego sobie. Granica między przywódcą a zwolennikiem zaczyna się zacierać. Zwolennik nawołuje swoich przyjaciół. Pierwszy zwolennik to tak naprawdę niedoceniona forma przywództwa.

Tylko nieliczni potrafią się wyłamać. Pierwszy zwolennik przekształca osobę niespełna rozumu w przywódcę (Śmiech) (Oklaski)

Następnie pojawia się drugi zwolennik. To już nie jest samotny wariat, nie dwóch wariatów. Trzech to już tłum, a tłum wzbudza zainteresowanie. Ruch musi mieć charakter publiczny. Trzeba pokazać nie tylko przywódcę, ale i zwolenników ponieważ to nowi zwolennicy naśladują wcześniejszych zwolenników, a nie przywódcę.

Nagle zjawiają się dwie nowe osoby, a zaraz potem trzy następne. To jest moment przełomowy. Powstał ruch zrzeszający ludzi. Im więcej osób bierze w nim udział, tym mniejsze jest ryzyko. Dotychczas bierni obserwatorzy nie mają już powodu aby się nie przyłączyć. Nie będą starali się wyróżniać. Nie będzie się z nich szydzić. Jeśli się pośpieszą, staną się częścią fajnego tłumu. (Śmiech) W ciągu następnej minuty zobaczycie, że wszystkie te osoby będą chciały być częścią tłumu ponieważ w przeciwnym razie będzie się z nich szydzić za to, że nie wzięli w tym udziału. Tak oto tworzy się ruch społeczny.

Wyciągnijmy teraz wnioski. Po pierwsze, jeśli jesteś jak ten samotnie tańczący facet bez koszulki, traktując swoich pierwszych zwolenników jak równych sobie pokazujesz, że chodzi o ruch a nie o przywództwo. To jednak nie wszystko.

Najważniejsza nauka jest taka, że przywódca jest gloryfikowany. To facet bez koszulki był pierwszy, i to jemu przypisze się wszystkie zasługi. Jednak w rzeczywistości to pierwszy zwolennik przekształcił tego wariata w przywódcę. Mówi się, że wszyscy powinniśmy być przywódcami, ale nie jest to jednak zbyt efektywne.

Jeśli zależy wam na sukcesie waszego ruchu miejcie odwagę aby naśladować i pokażcie innym jak naśladować. Kiedy poznacie jakąś osobę, która chce zrobić coś wspaniałego miejcie odwagę przyłączyć się do niego jako pierwsi. To właśnie TED jest doskonałym miejscem aby tego dokonać.

Dziękuję. (Brawa)

Świetnie, mam nadzieję, że podobał wam się ten wykład, bo mi bardzo… Jeśli macie jakieś propozycje lub pytania piszcie do mnie, przysyłajcie swoje historyki, przysyłajcie swoje prośby. To tyle na dziś pozdrawiam bardzo serdecznie z Warszawy, pa, pa!

Advertisements

Leave a comment

Filed under INTERMEDIATE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s