Learning Polish Through Stories – Martyn

Tym razem chcę podzielić się z Wami opowieścią Martyna. Kilka dni temu dostałem email od niego, w którym opisał mi jak uczy się polskiego i jakie zrobił postępy. Jego historia wydała mi się bardzo interesująca więc zapytałem czy mogę podzielić się tym na blogu Learn Real Polish. Martyn zgodził się (dzięki Martyn!) – posłuchajcie więc historii Martyna…I just wanted to tell you that I am finally listening to the 10 lessons of Day In The Life Of A Man this morning …. and … I’m able to understand and follow pretty much everything. A few months ago this was not possible. Without doubt, I have made a lot of progress by studying the Daily Stories. So once again, many thanks for preparing all these resources. It’s very exciting for me that I can listen to over 2 hours of ‘Day In The Life’ and translate for my wife! She is very impressed!

Of course, listening and understanding is one thing … being able to speak freely is another ;)

The stories are great, and the more often I listen, the more I hear, the more I work out and the more I understand. Then when I come to the question and answer session, I am already quite familiar with the story. It’s a natural way to learn I think … as we did when we were children ;)

Let me tell you exactly what I do … it works for me ! I actually use simple audio editing software to extract each main story, and I join 5 of them all together to make a 10-12 minute mp3. This mp3 goes onto my mp3 player, and I listen over and over again to these 5 stories BEFORE I work through the extended versions with the questions and answers. In this way, I am repeatedly hearing the same stories over a week to ten days. Then I move on to the next set of 5. I also copy and paste the dialogues into a single email which I send to myself. I can then easily read these texts on my phone at any time. It’s important to me not to be tied to the internet … I want to be able to study wherever I am, and when I have a few minutes spare. So in this way, I always have something new to read po polsku, and something new to listen to.

I’ve been using Babel recently to learn a few new words BUT they are not set in a story, nor are they in context … so I find it much more difficult to memorise them.

Anyway … that’s how I am trying to learn.

Martyn nagrał również filmik, na którym czyta moje historyjki. Martyn wszystko czyta bez przygotowania! Mimo wszystko czyta bardzo dobrze, jestem pod wielkim wrażeniem… BRAWO!

Pamiętajcie o konkursie!
Czekam na Wasze nagrania :)

Advertisements

3 Comments

Filed under BEGINNER, ELEMENTARY, In English

3 responses to “Learning Polish Through Stories – Martyn

 1. Martyn

  Hi everyone, and thanks for your kind comments. Cześć, i bardzo dziękuję za miły słowa. Uczyłem się około 2 rok ale znalazłem te nagrania od Piotrowi tylko 5 miesięcy temu. Dla mnie, są najlepsze ! Okej, muszę konczyć … idę słuchać moja córka gra na skrzypcach na koncert … ona studiuje matematyki i muzyki na uniwersytet Walii, Cardiff :)

 2. Lore

  Gratuluję Martyn!!!! Brawo!!! bardzo dobrze mówisz po polsku! :)

 3. Gabi

  Brawo, Martyn, gratuluję! Świetnie czytasz po polsku! Dziękuję, że podzieliłeś się z nami Twoimi doświadczeniami! Bardzo dobra metoda!
  Czytałam, że dla Was Anglików, język polski jest jeden od najtrudniejszych języków (wymowa).
  Jak długo uczysz się języka polskiego?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s