W tym roku, tak jak w poprzednim, blog Learn Real Polish dostał nominację do konkursu na najlepszy blog językowy. Konkurs organizowany jest przez Lexiophiles i bab.la, a biorą w nim udział znakomite blogi językowe takie jak Fluent-in-3-month, The Everyday Language Learner, czy LinguaTrek Davida Snopka.
Musze przyznać, że gdy dowiedziałem się, że mój blog Learn Real Polish ostatecznie dostał się do 25 najlepszych blogów językowych to nie mogłem w to uwierzyć. Bardzo cieszę się i dziękuję wszystkim za wsparcie!
Przy okazji zapraszam wszystkich na stronę realpolish.pl gdzie w tej chwili można rozwiązywać codziennie dyktanda po polsku. Wkrótce będę dodawał tam nowe Daily Polish Stories, czyli codzienne historyjki po polsku. Mam nadzieję dalej pomagać Wam w nauce języka polskiego.
Czy czasami wydaje się Wam, że niektóre dźwięki w języku obcym są “niegrzeczne”? Ja czasami tak mam. Dopóki nie uświadomiłem sobie tego zjawiska, podświadomie starałem się nie wymawiać tych “złych” dźwięków. W ten sposób wymawiałem nieprawidłowo wiele dźwięków. Myślę, że jest wiele osób takich jak ja, które podświadomie obawiają się wymawiania dźwięków, które w ich języku ojczystym uznawane są za “niegrzeczne”. Czy zgadzacie się ze mną?
Kiedy 2 lata temu rozpocząłem naukę angielskiego czułem, że nie chcę mówić po angielsku. Bałem się! Pomyślałem, że chcę nauczyć się tylko rozumieć angielski na tyle by móc czytać książki i oglądać filmy. Nie miałem potrzeby mówić po angielsku.
Po kilku miesiącach poczułem, że chcę zacząć mówić, ale wciąż bardzo obawiałem się tego. Usłyszałem o metodzie “shadowing”, czyli o powtarzaniu nagranego głosu native speakera. Robiłem tak przez kilka tygodni podczas jazdy samochodem. Czułem się świetnie, nikt mnie nie widział, a ja mogłem “udawać”, że mówię po angielsku. Powtarzałem te same fragmenty nagrania wiele razy i to ćwiczenie dało mi dużo pewności siebie.
Po tym doświadczeniu wpadłem na pomysł mówienia do siebie. Opowiadałem sobie historyjki, których wcześniej słuchałem. Mówiłem do siebie o planach, które miałem. Opowiadałem co widzę dookoła. W ten sposób ćwiczyłem myślenie po angielsku – tak mi się przynajmniej wydawało – lubiłem to robić.
W końcu znalazłem stronę gdzie ludzie wymieniają się swoją znajomością języków. Podałem tam swój email i zapomniałem o tym. Po kilku tygodniach napisał do mnie pewien Amerykanin, który zapytał czy chcę z nim rozmawiać po angielsku. Byłem przerażony, a równocześnie miałem wielką chęć to zrobić. Teraz rozmawiam z Chrisem w każdą niedzielę i czekam na te nasze rozmowy z niecierpliwością.
Jeśli jesteś nieśmiały w mówieniu spróbuj tej metody. Metody małych kroków. Najpierw powtarzanie nagrania, potem mówienie do siebie, a w końcu gdy poczujesz się pewniejszy spróbuj rozmawiać z ludźmi. Nie naciskaj na siebie, spokojnie, masz czas, sam poczujesz, że to jest dobry moment, aby zacząć mówić.
The Top 100 Language Lovers 2012 competition is about to break another record. This year, they received 935 nominations, again more than last year! For each of the four categories, they selected 100 blogs (200 for the Language Learning blogs), Facebook pages, and Twitter accounts to proceed to the voting phase. Learn Real Polish Blog has been included for voting in the language learning blogs category.
I’m proud of it, and I’m happy about it! :D
50% of the final score will be based on user votes. You can vote for my blog clicking button bellow:
The voting phase started on May 15th, and ends on May 28th,23:59 hours German time. Read more about the voting phase here:
Cześć witajcie, mówi Piotr.
Dzisiaj chciałbym Wam powiedzieć o ważnej rzeczy, chciałbym Wam powiedzieć, że przenoszę swój blog na mój nowy adres. Mam swoją stronę internetową realpolish.pl i wszystkich tych, którzy chcą korzystać z moich nowych materiałów zapraszam na mój nowy blog. Zapraszam na moją nową stronę realpolish.pl
Oczywiście wszyscy ci, którzy lubią moje materiały, lubią moje stare rzeczy mogą korzystać ze starego bloga realpolish.wordpress.com zapraszam tam wszystko to zostaje. Możecie korzystać ze starych lekcji, ale nowe są już pod nowym adresem realpolish.pl
Muszę zamknąć nasze forum, które było pod adresem http://realpolish.pl/forum. Niestety spamerzy wygrali ze mną :(
Nie dam rady codziennie kasować ich postów. Myślę jednak, że to nie jest takie bardzo złe, ponieważ Forum i tak nie miało zbyt dużo aktywnych użytkowników. Jeśli chcecie zadawać mi pytania dotyczące języka polskiego, róbcie to po prostu w komentarzach do postów. Możecie pisać komentarze do tego bloga albo do mojej nowej strony RealPolish.pl
O nowej stronie opowiem w następnym poście. Pa, pa!
Cześć, dziś przygotowałem opowiadanie o dwóch kolegach, którzy postanowili pograć w golfa. Najpierw opowiem historyjkę, a potem powtórzę ją, ale opowiedzianą z punktu widzenia jednego z nich. Posłuchaj.
Cześć! Pora na kolejną historyjkę po polsku. Tym razem zapraszam na krótkie opowiadanie o Robercie i jego nowym samochodzie. Posłuchaj tego opowiadania.
Cześć, witajcie, siemano, jak się macie!
Mam nadzieje, że wszystko w porządku.
Tutaj wszystko fajnie – w Warszawie piękna pogoda, nareszcie wiosna, nareszcie zrobiło się ciepło.
I chciałem Wam pokazać, że zakwitły drzewa owocowe, zobaczcie – są już kwiatki na drzewach.
Cześć! Czy mogę zaczynać następną historyjkę po polsku? W dzisiejszej historyjce będzie mowa o koniku polnym. Konik polny to taki mały, niegroźny, zielony owad, często można znaleźć go w trawie. Mam nadzieję, że jesteś gotów, bo ja tak… w takim razie zaczynajmy.
Cześć! Mam nadzieję, że czekasz już na następną historyjkę. Dzisiejsza mówi o Janku i Dawidzie, którzy przyjechali do Warszawy. Nie traćmy więc czasu, posłuchaj historyjki.
Cześć, witajcie!
Konkurs już się skończył, ale przysłał jeszcze Michael do mnie swoje nagranie i prosił żebyśmy posłuchali i sprawdzili jak czyta swoją historyjkę. Dzięki Michael za Twoje nagranie, dzisiejsza audycja jest specjalnie dla Ciebie, ale myślę, że inni też chętnie posłuchają i będziemy razem szukać błędów jakie zrobiłeś ;)
Oczywiście powiem Ci, że bardzo dobrze czytasz wszystko bardzo dobrze rozumiałem i tylko takie malutkie uwagi za chwilę. Posłuchajcie jak czytał Michael.
Cześć, witajcie!
Tym razem zapraszam Was na historyjkę czytaną przez Meltem. Meltem pochodzi z pięknego kraju – pochodzi z Turcji, Meltem jest Turczynką. Myślę, że trudno jej było uczyć się polskiego, ale świetnie daje sobie radę. Meltem bardzo dobrze czyta po polsku. Posłuchajcie jak czytała Meltem.
Witajcie!
Pora na Maxa, dzisiaj pora na Maxa. Max pochodzi z dalekiej Australii, aż z Australii, ale mieszka teraz w Anglii i świetnie czyta po polsku. Myślę, że trochę już uczy się polskiego, myślę że bardzo dobrze mu idzie. Posłuchajcie jak czytał Max.
Download mp3: Polish Audio
Cześć! Witajcie!
Tym razem chcę Was zaprosić na historyjkę czytaną przez Gabi. Gabi jest, tak jak Rover, Węgierką, pochodzi z Węgier ale doskonale czyta po polsku. Myślę, że to już jest najwyższy poziom! Posłuchajcie jak czyta Gabi.
Download mp3: Polish Audio
Cześć! Dzisiaj pora na Josha.
Josh jest z Ameryki, jest Amerykaninem i uczy się języka polskiego.
Josh świetnie wymawia wszystko po polsku, świetnie czyta po polsku,
– posłuchajcie jak czytał Josh.
Download mp3: Polish Audio
Cześć!
Tym razem zapraszam Was na historyjkę czytaną przez Rover. Posłuchajcie jak czytała Rover. Rover jest Węgierką, pochodzi z Węgier ale mieszka w Słowenii i mówi dobrze również po słoweńsku. Rover świetnie czyta po polsku, posłuchajcie sami!
ERRATA:
Przepraszam za pomyłkę! Rover jest Węgierką, ale nie mieszka w Słowenii – ona mieszka na Węgrzech. Wszystko mi się pokręciło…
Download mp3: Polish Audio
Cześć! Witam Was!
Dzisiaj chciałbym Was zaprosić na historyjkę czytaną przez Martyna.
Martyn jest z Anglii i mówi bardzo dobrze po polsku, bardzo ładnie czyta po polsku.
Proszę obejrzyjcie filmik, w którym z kilkom moimi uwagami dla Martyna.
Piotr: Cześć, witam Was na kolejnym spotkaniu z językiem polskim. Dzisiaj będę rozmawiał z Davidem. Nie muszę chyba Wam już przypominać kim jest David :)
David jest Amerykaninem, który pochodzi z Milwaukee, ma polskie nazwisko, nazywa się David Snopek, bo jego przodkowie 100 lat temu wyemigrowali do Stanów, ale jego pierwszym językiem jest oczywiście angielski, ale świetnie nauczył się mówić po polsku. Oczywiście zainspirowany tym sukcesem stworzył wspaniałego bloga, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami, a także stworzył świetną aplikację internetową, dzięki której Polacy mogą się uczyć angielskiego, a aplikacja ta nazywa się Bibliobird.
Witam cię David! Witam cię, cześć! David: Witam dziękuję!
Thank you. I have been looking for this kind of lesson all over. The reading pace is very good. 5 stars.
me12learnpolish
I think these files would be very good for beginners — I like the way you read the story very slowly at first, and then more quickly. The sound effects in the slow version of the story are useful, too — I think they could help a beginner visualize the story more easily.
Sean H.
Naprawdę dobrze przygotowane, będę polecał Twoje lekcje znajomym uczącym się j. polskiego.
lingualinca
Przede wszystkim, chciałbym pogratulować Panu inicjatywy z polskimi legendami! Mam nadzieję, że pomoże Pan wielu obcokrajowcom! Uważam, że to co Pan robi jest świetne!
Wojciech
This post was suuuper!,i really liked the stories and the questions and answers format….dziękuję ….
Michael
This is a wonderful technique that you are using. Thank you very much. I particularly liked the exercises at the end of the story. The way you repeat each keyword several times really helps me to comprehend what you are saying in Polish.
theoellington
Thanks for all you’re doing! You’re producing the best study materials I’ve ever seen for Polish language!.